První ročník festivalu Pilníkovský Písničkář se konal na podzim roku 2013.

Tato akce vznikla díky faktu, že od roku 1996 provozujeme v Chorvatsku cestovní kancelář, kde se snažím každý večer pro klienty dělat zábavné programy a hrát jim na kytaru své písničky, které je zároveňučím a oni je se mnou zpívají. V roce 2011 mne oslovil jeden z klientů a navrhl mi, zda bych nepřijel do Hradce Králové vystoupit do malého klubu. Pozvání jsem přijal a vystoupil jsem poprvé před publikem, které jsem neznal. Po vystoupení jsem dostal další nabídku, vystoupit v jednom klubu v Praze.Zde jsem pochopil, že pro lidi jako jsem já, se nedělají žádné akce a že je mezi námi hodně nadaných muzikantů, kteří nemají možnost vystoupit na otevřené scéně. Zde vznikla myšlenka uspořádat hudební festival šitý na míru amatérským, ale nadšenými písničkářům.

Navštívil jsem svého kamaráda Standu Jarolímka a seznámil jsem ho s mojí myšlenkou uspořádat malou sešlost písničkářů. Dohodli jsme se, že mi pomůže s technickou přípravou a zajistili místo konání pro první ročník v Penzionu u Skutilů v Pilníkově.

Sedl jsem k internetu a začal oslovovat písničkáře, kteří by mohli na sešlosti vystoupit. Na to, že jsem neměl žádnou zkušenost, jen obrovské nadšení, jsem měl štěstí. Podařilo se mi nadchnout tři písničkáře.Mezi nimi i Martina Rouse. V té době jsem netušil, že se mi podařilo oslovit takového génia a nejvyšší možnou laťku mezi amatérskými písničkáři. Dále jsem přesvědčil i další kamarády, co si skládají vlastní písničky, aby přišli zahrát alespoň dvě písničky, takže na akci přijelo deset vystupujících písničkářů.

Čekali jsme maximálně 20 posluchačů, kteří přijdou povzbudit naše snažení.K našemu potěšenému zděšení přišlo 80 lidí a my měli jen 60 míst. Sháněli jsme židle po celém penzionu, aby měli všichni pohodlí a mohli písničky poslouchat vsedě.

Celou akci jsem si moderoval sám a vystoupil jsem jako první, abych dodal ostatním kuráž.

Posluchači si ten den mohli poslechnout Jiřího Votypku, Jaroslava Jerry Karmáška, Jiřího Štěpánka, Janu Štěpánkovou, Martina Rouse, Karla Polívku, Milana Georgieva, Duo Svitky (Jiří Kyncl a Jiří Svítek) a uskupení Pavel Patočka, Pavel Kasák, Sára Rotterová a Jiří Holý. Snad jsem na nikoho nezapomněl.

 

A tak byl položen základní kámen Pilníkovského Písničkáře.